Ettevõtete strateegilise partnerina oleme ligi 20 aasta jooksul näinud, kuidas ajas tõusevad tööandja ootused töötaja keeleoskusele, aga ka seda, kuidas mõned keeleõppimise tehnikad ja lahendused muutuvad, samas kui teised muutumatuna püsivad.
Samuti oleme näinud, kuidas paljud keeltekoolid pakuvad visalt vanamoodsaid ja harjumuspäraseid lahendusi. Digitaalne innovatsioon keeleõppes ei ole sellesse valdkonda lihtsalt ja loogiliselt imbunud, eriti kui rääkida kesk- või kõrgtasemel ärikeelest ja individuaalset lähenemist nõudvast erialakeelest. Turul on palju algajale või reisihuvilisele mõeldud äppe ja lahendusi, samuti pakkujaid, kes lubavad loetud nädalatega keele selgeks õpetada. Tuleb palju eeltööd teha, et neist endale sobivaim lahendus välja sõeluda.
Õnneks väärtustavad head keeleoskust nii töötajad ise kui ka tööandjad, luues töötajatele võimalusi süstemaatiliseks keeleõppeks kindla eesmärgi nimel. Seda hoolimata sellest, et keele kõrgtasemel selgeks saamine nõuab väärtuslikku ressurssi ehk aega. Järeldus on lihtne – tänases maailmas on kasutegur nii ilmne, et investeering tasub end kiiresti ära.
Panime kokku 10 nõuannet, kuidas läheneda ärikeele õppimisele tõhusalt, tänapäevaselt ja hea tundega. Siit leiad midagi järeleproovimiseks ka siis, kui just sina oledki see kõige hullumeelsema graafikuga tööinimene.
1. Jõua selgusele, miks tahad keelt paremini osata.
2. Sea endale selged eesmärgid – nagu ‘projektide’ puhul ikka, võiksid need eesmärgid olla ambitsioonikad, kuid samas saavutatavad ning selgete tähtaegadega. Kõik Keelestuudio koolitused algavad eesmärkide läbimõtlemisest ja sõnastamisest – miks ei võiks seda ka ise õppides teha? Pane paika teekond tulemuseni jõudmiseks. Leia sobivad allikad ja materjalid. Kui kindlustunnet napib, tee paar kohtumist koolitajaga, kes aitab valida sinu jaoks sobivad allikad, materjalid ja tegevused ning sõnastada eesmärgid. Abi on ka tööolukordadele mõtlemisest: näiteks tunned end esinedes või esitlusi tehes ebakindlalt. Hea eesmärk võiks sel juhul kõlada nii: „Tahan osata teha 15-minutilist ettekannet oma osakonna müügitulemustest märtsi lõpuks”.
3. Kujunda harjumused. Otsusta, mitu tundi nädalas õppimise jaoks ‘investeerid’, broneeri oma kalendris ajad õppimiseks ja püüa hoida tempot, isegi kui need ajad nädala lõikes muutuvad. Keele õppimine ei pea olema ainult klassikaline materjaliga töötamine arvuti taga – see võib olla loomulik osa su igast päevast. Näiteks võib see koosneda erialase podcast’i kuulamisest koeraga väljas käies, õhtul enne uinumist ühe lehekülje lugemisest ja läbitöötamisest, chatGPT-ga vestlemisest 10 minutit päevas, päeva jooksul native speaker kolleegidelt kuuldud väljendite telefoni märkmetesse talletamisest ja hiljem arvuti taha jõudes nende tähenduse uurimisest ja kõva häälega üle kordamisest, jne. Oluline on neid tegevusi teha süstemaatiliselt, huvi ja põnevusega.
4. Usu endasse. Koolitajatena muigame alati äratundvalt, kui värskelt teekonda alustanud õppija muretseb, et tal ei ole keelte peale annet ja hoolimata pingutustest talle lihtsalt ei jää keeled külge. Muigame seetõttu, et koostöö lõppedes on kõhklejast saanud enesekindel suhtleja, kes on teadlik edasistest arenguvõimalustest ja võib õigusega saavutatu üle uhke olla! Koolituste oluline osa on pöörata tähelepanu sellele, kuidas õppija end tunneb – edusammude märkamine ja enesekindluse kasv lihtsalt aitab järjest julgemaid samme astuda ja kiiremini edeneda!
5. Naudi protsessi. Kui tunned, et õppimine tekitab sinus trotsi või paneb haigutama, tuleb lähenemist muuta. Võib-olla on abiks mõni loomingulisem või, vastupidi, tööalaselt praktilisem lähenemine või tegevus?
6. Kasuta õppimiseks ka autentseid allikaid ja materjale – ümbritse end võimalikult palju õpitava keelega. Näiteks esitlusoskuste parandamiseks võid kuulata TED-esitlusi, erialaseid ettekandeid või podcast’e. Leia netiavarustest mõni esitlusväljendite materjal ja harjuta kõva häälega, et neid kinnistada.
7. Kasuta tehnoloogilisi abivahendeid nagu chatGPT, loora.ai või mõni sinu vajadustele vastav keeleõppeäpp. Kasuta e-maile kirjutades ja muud sisu luues Grammarly rakendust – lisaks vigade parandamisele annab see ka soovitusi, mis on suurepärane õppematerjal. Muide, kas teadsid, et Grammarly on ukrainlaste loodud?
8. Analüüsi oma õpistiili. Keelekoolitaja märkab ja analüüsib pidevalt, kuidas sina uut infot omandad ja püsivalt talletad, ja kohendab õppeprotsessi vastavalt sellele. Ise õppides tasub sellele samuti tähelepanu pöörata. Alustada võid mõne õpistiili küsimustiku täitmisest veebis.
9. Tähista väikeseid võite. Märka ja tähista kõike uut, mida oled õppinud ja omandanud. Keskendu kasvule ja arengule, mitte vigadele ja puudujääkidele.
10. Küsi tagasisidet. Koolitusel annab väärtuslikku tagasisidet koolitaja või kaasõppija. Ise õppides võib tagasisidet anda usaldusväärne kolleeg, kes on su teekonnaga kursis. Eriti magusad on hetked, kui tagasiside ja kaaslaste tunnustavad kommentaarid tulevad ilma küsimata!
Iseseisev keeleõpe sobib inimesele, kes saab panustada energiat oma teekonna kaardistamisele, plaani loomisele ja iseenda teadlikule juhtimisele läbi selle teekonna. Koolitusel võtab suure osa sellest tegevusest enda kanda koolitaja ning õppijale jääb õppimise ja oma arengu nautimise rõõm.